Історія створення стилю Хун Гар Кюн

Створення стилю

Історія створення стилю Хун гар кюн / 洪家拳(Кулак сім’ї Хун) є не однозначною та заплутаною. Багато в чому  це пов’язано з тим,що більша частина історії передавалась в усній формі з покоління в покоління, від майстра до учня. Однак, є деякі історичні факти та свідчення, які проливають світло на витоки і розвиток стилю Хун гар.

Найбільш  поширена версія, про походження говорить нам,що історія цього стилю кунг-фу починається в XVII столітті на півдні Китаю. За цією версією Хун кюн, як і більша частина південних стилів кунг-фу, тим чи іншим чином зв’язана з «Нам Сіу Лам Чжі» /  少林寺 (Храм Південний Шаолінь). 

Історія створення стилю Хун кюн починається під час правління у Китаї маньчжурської династії Цін. Кривава тиранія з боку маньчжурів відносно китайців, породила хвилю народних повстань проти завойовників.

Центром укриття та підготовки повстанців став монастир «Нам Сіу Лам Чжі». В цей період, в храм потрапляє юний патріот на ім’я  Хун Хей Гун  洪熙官, який переховується від маньчжурських чиновників. Справжнє  його прізвище було Юе , та в зв’язку з конспірацією він змінив його на Хун , в честь першого імператора Хун Мо, якого вважали одним з кращих, якщо не найкращим імператором Китаю. 
Хун Хей Гун починає вивчати кунг-фу під наглядом майстра та наставника храму на ім’я   Чжі Сін Сім Сі至善禪師. Вивчаючи бойове мистецтво храму Сіу Лам,  Хун Хей Гун стає кращим учнем Чжі Сіна.

Звичайно прийнявши у свої ряди світських учнів, які до того ж були бунтівниками, монастир не міг не привернути до себе увагу з боку влади.  Імператор видав указ про ліквідацію обителі. Монастир було зруйновано та спалено дотла, а більшість монахів убито. Врятувалися лише  Чжі Сін, Хун Хей Гун, та декілька учнів. Ці люди присягнулися поширювати мистецтво Сіу Лам, та боротись, щоб скинути правління маньчжурської  династії  Цін.

В часи, коли маньчжури  ввели заборону на практику кунг-фу, Хун Хей Гун тренувався таємно, відточуючи і вдосконалюючи своє бойове вміння.
Під час свого навчання у монастирі Хун Хей Гун досконало освоїв стиль тигра, оскільки був він фізично сильним та розвинутим, а відповідно мав диспозицію до такого роду силових технік бою. Уже пізніше, як розповідають перекази , у провінції Кантон він одружився з жінкою на ім’я Фонг Він Чунь, яка була ученицею буддійської черниці Мн Муї.  Об’єднавши техніку «кулак тигра»   з технікою «кулак білого журавля» 白鶴, якою бездоганно володіла його дружина, Хун Хей Гун створив стиль Хун кюн.

Після зняття заборони на тренування кунг-фу, Хун Хей Гун відкрив свою школу в Кантоні і поширював своє мистецтво під назвою «Хун Гар Кюн»(Кулак сім’ї Хун), для того, щоб приховати справжнє походження свого кунг-фу, яке було пов’язане з рухом опору  та «Нам Сіу Лам Чжі».

 Помер Хун Хей Гун у віці 90 років,а його послідовники продовжили передавати та розвивати набуті ним знання.

Розвиток стилю

Оскільки, в Хун Хей Гуна було багато послідовників, стиль Хун кюн розповсюдився по всьому півдні Китаю. Зараз відомо багато напрямків стилю, які достатньо відрізняються  один від одного своїми характеристиками і методами бою. Найвідоміший напрямок Хун кюн бере свій початок від майстра Вонг Кей Їна, батька знаменитого гранд-майстра Вонг Фей Хуна. Батько і син, були відомими майстрами кунг-фу та лікарями і входили в десятку «тигрів» з Кантона.
«Десять тигрів» 十虎 – були великими і шанованими майстрами кунг-фу. До них входили Вонг Янь Лум, Тід Кіу Сам, Джао Тай, Вонг Кей Їн, Соу Хак Фу, Тід Джі Чань, Вонг Чін Хоу, Там Джай Квань, Соу Хут Ї, та знаменитий Вонг Фей Хун.

Вонг Фей Хун 飞鸿  (1847-1924р.) – народився в містечку Фат Сан на півдні Китаю. Його внесок в розвиток стилю важко переоцінити, тому його,по праву, вважають «батьком» сучасного стилю Хун кюн. Впродовж свого життя Фей Хун розвивав та модернізував цей стиль кунг-фу, надаючи йому певних характерних рис та нових методів і технік бою. Фей Хун почав навчатись кунг-фу з раннього дитинства (в 5 років), в Лук А Чоя, який навчив його основам Хун кюн, пізніше в свого батька Вонг Кей Їна.

Вонг Фей Хун був сильним та здібним учнем і мав не аби який інтерес до вивчення кунг-фу. У віці 13-ти років він вивчив техніку «Кулак залізної нитки» в майстра Лам Фук Сіна 林福成, який був учнем майстра Тід Кіу Сам 鐵橋三 (Третій Залізний Міст) – ім’я якого, в повній мірі відображало силу та міцність його передпліч («мостів»). Згодом  Вонг Фей Хун вивчає метод «Мо їн гьок»無影脚 (удар ногою без тіні)  від майстра  Сун Фай Тон 宋輝鏜. Всі засвоєнні техніки він адаптує до системи Хун гар, а також закінчує формування комплексу «Фу хок сюн їн кюн» 虎鶴雙形拳 ( Кулак тигр і журавля), і створює комплекс «Сап їн кюн»形拳 (Кулак десяти форм) , в якому об’єднює техніку «п’яти звірів» та техніку «п’яти елементів», які до того тренувались лише як окремі набори технік. Також, Вонг Фей Хун був вмілим бійцем зі зброєю ,завдяки чому він розробив і вніс багато методів боротьби з використанням зброї.

Згодом Фей Хун переймає керування сімейною клінікою та школою «По Чі Лам» 寶芝林, де лікує людей, та навчає кунг-фу. В скрутний для країни час, разом з батьком створюють «Народну міліцію», яка охороняє та підтримує порядок в місті. Наприкінці правління династії Цін і в час заснування республіки в 1912р., Вонг Фей Хун, був головним інструктором з кунг-фу в елітних військах спецназу, якими командував генерал  Лау Вінг Фук, в Кантоні.

За своє життя Вонг Фей Хун провів дуже багато поєдинків,та жодного з них не програв. Завдяки високому бойовому вмінню та непереможності у Фей Хуна  було дуже багато учнів. Одним з таких учнів був відомий  майстер Лам Цай Вінг – засновник сімейної лінії «Лам гар Хун кюн» (林家洪).

Лам Цай Вінг, як і його вчитель, постійно вдосконалював та розвивав стиль Хун кюн. Він розробив і вніс в систему такі комплекси, як  «Чінь Чьон»(Долоня-стріла/долоня війни), систематизував методи кавалерійської шаблі «Цзі фай доу»(Шабля командира), а також розробив спаринг-комплекс  «Гун цзі фук фу кюн дой чак» (Кулак приборкання тигра в формі ієрогліфа «робота», спаринг-форма ).

Усі свої набуті знання кунг-фу та медицини, Лам Цай Вінг передав своєму племіннику та прийомному сину Лам Чо, який в свою чергу,також багато в чому розвинув стиль Хун кюн.

Постійно практикуючи бойове вміння, Лам Чо ввів багато інновацій в систему Хун кюн, зробивши стиль ще ефективнішим. Він адаптував принципи і методи  різних південних  та північних стилів кунг-фу(завдяки своєму товаришу Ган Дак Хою 耿德海 – засновнику системи Даай Сінг Пек Гва Мун大圣 劈挂 ), добавивши нові формальні комплекси зі зброєю,  парні спаринг-методи, та методи напрацювання, які складають сучасну систему «Лам Гар Хун Кюн».